Informacje o waterjet

Technologia znana do lat 70. XX wieku znajduje coraz szersze zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Waterjet to metoda nazywana także obróbką wodno-ścierną. Główną rolę w tej technologii odgrywa silny strumień wody. Maszyn zaopatrzonych w taką technologię używa sie do przecinania różnego typu materiałów, a także do czyszczenia powierzchni z pomocą czystej wody, która jest pod wysokim ciśnieniem i przez to jest skuteczna w obu przypadkach. Woda kierowana z maszyny waterjet ma także bardzo dużą prędkość – nawet powyżej 300 m/s. 
W przypadku twardych materiałów do przycinania używa się wody z dodatkiem środków ścierających, tak zwanego ścierniwa. Taka wzbogacona woda, ma zdecydowanie większą siłę ścierno przecinającą. Taka struga wody może przeciąć naprawdę twarde materiały, jak tytan. 
 
Maszyny wykorzystujące technologię waterjet nazywamy zazwyczaj wycinarkami CNC. Waterjet i CNC to nazwy uniwersalne, obowiązujące w wielu krajach. Jest to bardzo skuteczna technologia znajdująca coraz szersze zastosowanie. 

Znalazłeś się tutaj dzięki poniższej frazie kluczowej:

Dzień dobry, znajdujesz się na blogu Jarosława, czyli mnie! Jest to blog, który zajmuje się wszelako pojętą techniką. Od obiektywów, przez piloty, do konstrukcji telewizora! Co tylko zechcesz, od A do Z. Zbiór mojej wiedzy będzie powiększał się z dnia na dzień, i o wszystkim będę Cię informować na bierząco, abyś i Ty uczył się wraz ze mną!